e
sv

Bakanlar Adil Karaismailoğlu ve Bekir Pakdemirli’den deniz salyası için iki farklı çözüm önerisi

avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Marmara Denizi, “deniz salyası” olarak da bilinen müsilaj nedeniyle tehdit altında. Canlı popülasyonunun ve çevre temizliğinin etkilendiği müsilaj nedeniyle başlatılan çalışmalar hızlandırıldı. İzmit Körfezi’nden başlayarak neredeyse tüm Marmara Denizi’nde rastlanan deniz salyası, Ege Denizi’ne doğru ilerliyor.

KARAİSMAİLOĞLU: KANAL İSTANBUL, DENİZ SALYASININ ÖNÜNE GEÇER

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin bu ay temelini atacağı dev projeler biri olan Kanal İstanbul’la deniz salyasının da önüne geçileceğini vurguladı. Kanal İstanbul’un Karadeniz’den akan nehirlerin Marmara’ya karışacağını ve güçlü akıntıyla deniz salyalarını bitireceğini söyleyen Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Karadeniz, Marmara’ya göre çok daha temiz. Kanal İstanbul yapıldığında Karadeniz’e akan nehirlerin Marmara’ya karışması söz konusu. Bu da Marmara’daki su kalitesini artırıp deniz salyasını bitirecek. Manipülasyonlar var, su kaynaklarının etkileneceği söyleniyor. Sazlıdere Barajı, İstanbul’un yüzde 2,9’una denk geliyor. İstanbul’un su rezervine Kanal İstanbul ile Piriççik ve Kahramadere barajları ile daha fazla katkı sağlayacağız.”

PAKDEMİRLİ’DEN HAMSİ VE MİDYE ÖNERİSİ

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise Marmara’da deniz salyasından etkilenen küçük balıkçılara desteğin artırılacağını belirterek, “Bin lira olan küçük balıkçı desteğimizi 2 bin liraya çıkartacağız. Marmara özelinde bin 450 lira olan desteği 2 bin 900 liraya yükselteceğiz” diye konuştu. Müsilaj hakkında değerlendirmede bulunan Pakdemirli, “Kendi ekosistemi içinde denizi temizleyen, kirli suyu alıp temiz su veren midye ve hamsi artarsa salya azalır” dedi.

İmamoğlu'ndan Bakan Karaismailoğlu'nun deniz salyası çıkışına tepki: Herhalde rüyasında gördüİmamoğlu’ndan Bakan Karaismailoğlu’nun deniz salyası çıkışına tepki: Herhalde rüyasında gördü

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Anne sütü, bebeğin ilk aşısı

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478
Güncel Programlar 😷

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Tüm üyelerimize ve misafirlerimize sağlıklı günler dileriz. Yayınlanan tüm programlardan ve güncellemelerden haberdar olmak isterseniz bültene kayıt yapabilirsiniz Sistemimizde yayınladığımız programlarda sorun olduğunu düşünüyorsanız kırık link bildirimi göndermeniz yeterli olacaktır web sitemizi tercih ettiğiniz için tesekkürederiz. www.fastindir.com

Language translation »