e
sv

Son dakika! Taliban, Afganistan’daki direnişin merkezi olan Pençşir’de kontrolü sağladı

avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban, efsane komutanın oğlu Ahmed Mesud önderliğindeki grubun direnişi ile karşılaştı. Son kale olarak tabir edilen Pencşir vilayetini kontrol altında tutan grupların lideri Ahmed Mesud, Taliban’ın güçlerini Pencşir ve Andarab’dan çekmesi halinde müzakereye hazır olduklarını duyurdu. Mesud, daha önce Taliban’a karşı asla boyun eğmeyeceklerini söylemişti.

“MÜZAKEREYE HAZIRIZ” MESAJI VERMİŞTİ

Barışçıl çözümden yana olduklarını belirten Mesud, “Ulusal Direniş Cephesi, Taliban’ın Pencşir ve Andarab’daki saldırılarını ve askeri operasyonlarını sonlandırması halinde kalıcı barışa ulaşmak için savaşı derhal bitirmeye hazırdır. Alimler ve reformistlerle geniş bir toplantıda tüm tarafların olduğu müzakerelere devam etmeyi umuyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

KONTROLÜ SAĞLADILAR

Mesud’un çağrısının ardından bu sabah Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Afganistan’da ele geçirilemeyen son bölge olan Pençşir’i ele geçirdiklerini duyurdu. Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Düşmanın son yuvası Pencşir vilayeti de tamamen fethedilmiştir.” ifadesini kullanan Mücahid, yayınladığı yazılı metinde Pencşir’in ele geçirilmesiyle ülke genelinde savaşın tamamen sona erdiğini kaydetti.

Taliban Kültür Komisyonu Üyesi Abdulqahar Balkhi de sosyal medya hesabından Pençşir’de çekilen bir fotoğraflarını paylaştı. Karenin en dikkat çeken detayı ise Taliban üyelerinin direnişin başındaki Ahmed Mesud’un fotoğrafının önünde poz vermeleri oldu.

Pençşir vilayetini kontrol eden grupların lideri Ahmed Mesud’dan henüz açıklama gelmedi.

AĞIR KAYIPLAR VERDİLER

Eski Savunma Bakanı Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud’un liderliğini yaptığı Afganistan Halk Direniş Cephesi, Taliban’ın Kabil’i ele geçirdiği 15 Ağustos sonrasında ülkede yeni kurulacak sistem yönetimine dair Taliban’dan bazı taleplerde bulunmuştu. Yapılan görüşmelerde sonuç alınmamış ve Taliban silahlı güçlerini bu bölgeye intikal ettirmişti. Yaklaşık bir haftadır çıkan çatışmalarda her iki tarafın da ağır kayıplar verdiği belirtiliyor.

PENCŞİR’E OPERASYONU ZORLAŞTIRAN ETKENLER

Başkent Kabil’e yaklaşık 50 kilometre mesafedeki Pencşir vilayeti, ABD’nin 2001’deki işgali öncesinde ilçe statüsündeydi. Yaklaşık 170 bin nüfuslu bölgenin büyük bölümü Taciklerden oluşuyor. Sovyetler Birliği’nin 1980’lerdeki işgaline karşı Ahmet Şah Mesut liderliğinde etkili bir direniş gösteren Pencşir’e, 1990’ların sonunda ülke geneline yayılan Taliban güçleri de giremedi ancak söz konusu dönemde Taliban güçleri çok sayıda cepheye yayılmış durumdaydı. Vadiler silsilesinden meydana gelen ve toplam 120 kilometre uzunluğa sahip bölge, binlerce metrelik sarp dağlarla çevrili olması nedeniyle içindekilere doğal koruma sağlıyor. Vadiye giriş çıkışların birer geçitten sağlanması askeri operasyonları oldukça zorlaştırıyor.

Son dakika! Taliban, Afganistan'daki direnişin merkezi olan Pençşir'de kontrolü sağladı

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Dr. Ürer: ‘Okul reddi çok gecikmeden tedavisinin yapılaması gereken bir durum’

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478
Language translation »