e
sv

Uzmanından bel fıtığı ameliyatı olanlara tavsiyeler

avatar

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Karademir, bel fıtığı ameliyatı edilenleri çeşitli tavsiye ve uyarılarda bulundu.

Karademir, yaptığı yazılı açıklamada, hastaların ameliyat edilseler de tamamen kurtulma anlayışıyla hareket etmelerinin tehlikeli olduğuna dikkati çekti.

Bel fıtığının disklerde meydana gelen bozulmalar nedeniyle oluştuğunu ve sinir köklerine yapılan baskı ile ağrılara sebep olduğunu vurgulayan Karademir, “Bel fıtığının en büyük sebebi aşırı kilo almak, ikincisi vücudu bilinçsizce harap etmek ve aşırı yük altına girmek.” ifadelerini kullandı.

Bel fıtığının ilaç ve fizik tedavi le rahatladığını, cerrahi olarak da tedavinin mümkün olduğunu belirten Karademir, şunları kaydetti:

“Bel fıtığı ameliyatı olan hastalar artık kendilerini tamamen yeniden doğmuş gibi hissedebilir, ancak beldeki rahatsızlığının var olduğunu unutmamalı ve ona göre bel hareketlerini düzenlenmeli. Ona göre yaşamalı, yaşam şartlarını değiştirmeli. Yoksa fıtık yeniden tekrar etmekle karşı karşıya kalacak. O yüzden bel fıtığı ameliyatı olan hasta, bel fıtığı iyileşmiş dahi olsa, semptomları azalmış dahi olsa tamamen eski haline gelmesi çok çok mümkün değil. O yüzden kendisine sahip çıkmazsa bu hastalığın nüksetmesi kaçınılmazdır.”

Karademir, ikinci ameliyatta başarının ilk ameliyata göre daha düşük olduğunu vurgulayarak, hastaların ilk ameliyattan sonra hekimin tavsiyelerine tam olarak uymaları gerektiğini ifade etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Serhat Zafer

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Kovid-19 nedeniyle koku kaybı yaşayan hastaların yapması gerekenler

Makale göwnderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478
Güncel Programlar 😷

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Tüm üyelerimize ve misafirlerimize sağlıklı günler dileriz. Yayınlanan tüm programlardan ve güncellemelerden haberdar olmak isterseniz bültene kayıt yapabilirsiniz Sistemimizde yayınladığımız programlarda sorun olduğunu düşünüyorsanız kırık link bildirimi göndermeniz yeterli olacaktır web sitemizi tercih ettiğiniz için tesekkürederiz. www.fastindir.com

Language translation »